www.privozvelkebrezno.info


Přejít na obsah

Znění článku:

Co o nás kdo kdy napsal... > Ústecký deník > Článek Ústecký deník 27.02.2014

Lidé mohou přes řeku zkratkou

Opravený přívoz ve Velkém Březně už zase převáží cestující.

Velké Březno

Po potížích s vytrženou kotvou na začátku loňského roku se jim prám vozící přes řeku lidi i auta podařilo zprovoznit. Pak ale přišla velká voda. Smetla celou lanovou dráhu, bez které plavidlo nemůže fungovat.
Do kupy dávali přívoz přes Labe převozníci z Velkého Března osm měsíců. Nyní už zase pluje.
"Sama voda by při povodních přívozu asi neuškodila. V Olšinkách se kvůli silnému proudu ale uvolnily kontejnery, které dráhu pro přívoz poničily," vysvětlil jeden z provozovatelů velkobřezenského prámu Tomáš Zedníček.
Odstavená u břehu tak byla loď osm měsíců. "Lidé jsou zvyklí přívoz využívat, vloni jim tak dost chyběl," uvedl starosta obce na levém břehu Labe Petr Hadraba.
Stejná cena
Prám pendlující mezi Povrly a Velkým Březnem je už několik let v soukromých rukách. To je podle Hadraby důvod, proč se obec na jeho znovuuvedení do provozu nepodílela. "Opravíme alespoň nájezdy k přívozu ze strany od Povrlů," dodal starosta.
Obnovení provozu vyšlo na víc než 400 tisíc korun. "Polovinu jsme dostali jako dotaci od CzechInvestu, zbytek jsme platili sami," řekl Zedníček.
Plavidlo na Labe vrátili v polovině února. Výletníky i s jejich auty vozí z jednoho břehu na druhý za pětadvacet korun. "Cenu si držíme už šest let. 25 korun za auto s řidičem, 10 korun za každou další osobu," upřesnil provozovatel Zedníček.
Víte, že…
Pod soutokem s Vltavou na Labi funguje sedm přívozů. Z Lovosic do Píšťan, z Malých Žernosek do Velkých, z Dolních Zálezel do Církvic. Z Vaňova do Brné a naopak vozí turisty loď Marie. Jediné dva přívozy, které kromě osob převážejí i vozy, jsou prámy ve Velkém Březně a v Dolním Žlebu. Až do hranic s Německem je už jen přívoz z Hřenska do Schöny.
Jak místní, tak i výletníci obnovení přívozu vítají. "Svezly jsme se hned první den. Máme radost, že se na druhou stranu dostaneme zas coby dup. Loď by ještě potřebovala natřít," reagovaly dvě seniorky z Velkého Března.
Tomáš Zedníček slibuje, že se plavidlo dočká úprav hned, co vydělají peníze. "Do nutných oprav, které nejsou vidět, už jsme jich vložili spoustu. V září nás čeká technická. Je to náročné povolání," posteskl si převozník.
Kdy převáží
Velkobřezenský přívoz
provoz
únor - březen:
pracovní dny od 5.30 do 17.00 víkendy, svátky od 7 do 17.00 hodin
30. března - srpen:
provoz až do 20.30 hodin
Intervaly odjezdů nejsou pravidelné. "Jak někoho zahlédnu, hned jedu," říká převozník Tomáš Zedníček.
cena: Za převoz auta 25 Kč, za každou další osobu pak 10 Kč
Dotovat přívoz musejí také obce nad zdymadly. Z Dolních Zálezel do Církvic od loňského roku turisty převáží kanadský katamarán. "Přívoz vloni jezdil 21 dní, převezl 999 osob. Vydělali jsme necelých 7 a půl tisíce korun, ale náklady na provoz byly 68 tisíc. O ty se podělíme se střekovskou radnicí," řekl starosta Dolních Zálezel Miroslav Suchý.
Letos se má provozní doba tamního přívozu rozšířit. Jezdit má od května. "Ukradený motor katamaránu jsme už nahradili. Nyní ale nemáme převozníka. Sehnat někoho s kapitánskými zkouškami není jen tak," posteskl si Suchý.

Autor: Veronika Udatná

Pramen: Ústecký deník 27.02.2014 - přetisk článku povolen autorkou

Úvodní strana | AKTUÁLNÍ STAV PROVOZU | Kde se přívoz nachází?? | Všeobecné informace | Co o nás kdo kdy napsal... | Užitečné odkazy | Fotogalerie | Mapa stránek


Zpět na obsah | Zpět na hlavní menu